15.5. – Den linky 155

Letos si už popáté připomínáme v symbolické datum 15.5. „Den linky 155“ – den všech operátorek a operátorů tísňové linky zdravotnické záchranné služby. Založení této tradice před pěti lety mělo nejen připomenout jejich existenci, na kterou se často při úvahách o záchrance zapomíná, ale mělo být i symbolem určité emancipace tohoto oboru, který se z „trestné roty“ (kdo nestačí na práci na autě, za trest půjde na dispečink) postupně dostal do povědomí jako klíčové pracoviště záchranky, na kterém celý systém nejen stojí, ale se kterým může i padnout. A loňské i letošní covidové „vlny“ význam funkčních dispečinků ještě zdůraznily – bez velmi rychle adaptovaných specifických postupů, a v neposlední řadě bez extrémního vypětí všech operátorek a operátorů, by v některých okamžicích bez nadsázky mohlo dojít ke zhroucení systému celé přednemocniční, ale v některých případech i akutní nemocniční péče o nemocné s COVIDem.

Společná oslava Dne tísňové linky 155 všemi záchrankami má také symbolizovat společnou jistotu pro všechny obyvatele a návštěvníky ČR, lhostejno v kterém kraji se kdo zrovna nachází. Moc bych si přál, aby ta spolupráce mezi kraji všude fungovala i v reálném životě jako samozřejmost, aby linka 155 přinášela jistotu profesionální zdravotnické pomoci a optimálního řešení svízelné zdravotní situace pro každého, ať potřebuje pomoc kdekoliv a kdykoliv.

A samozřejmě bych všem operátorům přál daleko víc pochopení jak ze strany veřejnosti, tak i zevnitř, od zdravotníků, kolegů ze záchranek i z nemocnic. Aby dispečink nebyl tím místem, o kterém každý na potkání plamenně vykládá „jak by to dělal, kdyby to uměl“. Aby práce na dispečinku byla prestižní – sice náročná, ale taky odpovídajícím způsobem ohodnocená. Aby se systém záchranky v Česku dostal z nostalgické minulosti na novou, moderní úroveň, naučil se pracovat s daty a respektovat fakta, rozvíjel se systematicky ve prospěch pacientů, s vizí jasného cíle, a nebloudil po slepých cestách pokusů a omylů.

Všem operátorům přeji krásný a klidný svátek!

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz