16. října – Světový den obnovy oběhu

Pod různými názvy (Světový den obnovy oběhu, Den záchrany života – v originále Word Restart a Heart Day) se druhým rokem uskutečňuje celosvětová akce, propagující laickou resuscitaci pacientů se zástavou oběhu. To je shodou okolností „disciplína“, ve které je Česká republika díky pevně ukotvenému systému telefonické resuscitace ve světové špičce – v málokteré zemi na světě se daří systematicky a dlouhodobě laicky resuscitovat až 80% obětí zástavy oběhu a na tenhle úspěch navázat plošně dostupnou kvalitní přednemocniční i nemocniční neodkladnou péčí.

Tím spíše je škoda, že zapojení České republiky je letos ne tak výrazné jako v jiných letech – dokonce i na oficiálních stránkách Evropské resuscitační rady zmínka o České republice úplně chybí.

To ostatně odpovídá tomu, že české záchranky (alespoň podle jejich webových stránek soudě) se letos ke Dni záchrany života připojují – až na dvě výjimky – pouze deklarativně. Akce v Plzni proběhla už o víkendu, a tak se zdá, že jediným „mohykánem“ bude letos ZZS hl. m. Prahy. V hlavním městě nás ale na oplátku čeká netradiční akce – pokus o český rekord v délce štafetově prováděné nepřetržité resuscitace. Přiložit ruce může každý, začíná se v osm na Mariánském náměstí!

EDIT 16.10.2019: …a rekord skutečně padl – na Mariánském náměstí se dnes nepřetržitě resuscitovalo 7 hodin a 11 minut!

PS: A přežili všichni, dokonce i andula 🙂

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz