Horká novinka: aplikace Akutní stavy v GP – aneb pokrok nezastavíš…

21. století dnes neočekávaně vtrhlo i do české urgentní medicíny – a to v podobě aplikace „Akutní stavy v GP“, jejíž duševní matkou je dr. Katarína Veselá, lékařka záchranné služby a předsedkyně sekce mladých lékařů Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof.

Aplikace je malým ale vítaným pomocníkem, nabízejícím základní schémata řešení vybraných (zatím cca 20 neobvyklejších) urgentních stavů souvisejících s gynekologií a porodnictvím (ale drtivá většina postupů je obecně platných), a taky nápovědu k diferenciální diagnostice nejčastějších symptomů. Návod jak se stát dr. Housem v aplikaci zrovna nehledejte, ale 99% z nás bude určitě rádo, když si v půl třetí ráno budeme moci v rychlosti připomenout aspoň základní postup. Ostatně Česko jako velmoc v IBM (ne, nejde o počítače, ale o „improvization-based medicine“), by něco takového jako sůl potřebovalo i v mnoha jiných oborech :-).

V každém případě jde sice o malý krůček pro lidstvo, ale určitě velký a hlavně příjemný a užitečný krok pro všechny zájemce o urgentní medicínu v ČR.

Takže – odhoďte kapesní příručky, vytáhněte chytré mobily (které tímto budou opět o další kousíček chytřejší, než jejich majitelé), instalujte a hlavně užívejte ve zdraví – a pro zdraví.

Aplikace je ke stažení na obvyklých místech (případně přes níže uvedené QR kódy), cena je 99 Kč. A to se vyplatí!

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz