Až se zima zeptá… pozor na chladovou anafylaxi!

Koncem října se v časopise The American Journal of Emergency Medicine objevila kazuistika anafylaktické reakce spojené s náhlou expozicí chladu.

Čtyřiatřicetiletý muž zkolaboval poté, co se bezprostředně po horké sprše dostal do místnosti s ledovým vzduchem. Rodina ho našla v bezvědomí, se splývajícími skvrnami na celém těle, s poruchou dechu. Následně byl záchrannou službou dopraven na Emergency, kde se stav upravil po léčbě odpovídající anafylaktickému šoku.

Podle rodiny měl muž už v minulosti potíže spojené s expozicí chladu (kopřivku), nicméně vzhledem k tomu, že celý život žil v rovníkové oblasti Pacifiku, se skutečnou zimou se nikdy nesetkal. K příhodě došlo až po přestěhování do kontinentální části Spojených států.

Diagnóza chladové alergie byla ověřena testem s kostkou ledu (pozitivní je test tehdy, pokud se na kůži po pětiminutové expozici rozvine kopřivka).

Chladová alergie je vzácný, ale ne úplně raritní fenomén (udávaná incidence je cca 0,05%, tj. trpí jí 1 ze 2.000 osob), jehož podstatou je vyplavení histaminu na chladový podnět. Zpravidla má ale formu kopřivky, objevující se v zimě na odkrytých částech těla, u citlivých osob se mohou objevit otoky měkkých tkání v reakci např. na koupel ve studené vodě, pití ledového nápoje apod. Rozvoj anafylaxe je vzácný, ale, jak ukazuje i uvedená kazuistika, ne nemožný.

Ve většině případů není příčina onemocnění známa. Zdá se, že k ní existuje genetická predispozice, ale potíže mohou být vyvolané i změnami imunitního systému spojenými s virovou infekcí nebo některými druhy rakoviny.

Pokud se tedy ve své praxi setkáte s pacientem v „bezvědomí nejasného původu“ po expozici náhle působícím chladem, mějte na mysli i to, že může jít o tuto vzácnou situaci.

Zdroj: Brevik C. et al. Cold Anaphylaxis: A Case Report. The Journal of Emergency Medicine, 27-10-2020.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz