Checklist INTUBACE V TERÉNU ke stažení

V rubrice Tabulky a taháky přibyl checklist přednemocniční intubace, používaný LZS Hradec Králové. Materiál nezištně poskytl Tolja Truhlář, který jej stvořil na základě inspirace londýnské záchranky. Checklist má dvě stránky – jedna obsahuje postup pro „standardní“ intubaci, druhá zkrácený postup pro kritické situace.

Originál (PDF) se otevře kliknutím na obrázek

Materiál sem dávám nejen proto, že je dobře udělaný a užitečný, ale taky pro demonstraci toho, jak takový větší checklist může vypadat.

Chápu, že na první pohled se používání něčeho takového může zdát jako úplný nesmysl – „tohle přece dáme z hlavy a kdyby byl problém, tak ho nějak vyřešíme“, akorát se tím všechno zdržuje a komplikuje.

Jenže – co když to nedáme? Kdo nezažil prasklý balónek nebo aspoň zavřenou flašku – a všechno nejspíš dobře dopadlo. Ale pak se jednou k jedné takové drobnosti „vhodně“ přidá druhá, třetí a ještě třeba čtvrtá… a než pak si někdo konečně všimne, že pacient nedýchá, uteče pár minut, které už nejde vzít zpátky, i když bychom třeba moc chtěli. A je úplně zbytečné diskutovat o tom, že něco takového se nemůže stát – nejenže se to stát může, ale taky se to stane a ta správná otázka tedy nezní „ZDA“, ale ak maximálně „KDY“.

A právě checklisty, možná nepohodlné, protivné… jsou právě jednou z významných bariér, jak kritické výkony zvládnout bez zbytečných chyb. Přijetí tohoto faktu má jen jednu, ale zato podstatnou podmínku – chtít.

Checklisty byly „vynalezeny“ v letectví – a tam je motivace k jejich používání jasná a říká se jí pud sebezáchovy. V medicíně je to trochu jinak a klíčový je tak pocit odpovědnosti, že každé odvratitelné selhání je nepřípustné, i když se „nikdo nedívá a nikdo to na nás neřekne…“.

Tak si to nějak přeberte… a pokud se rozhodnete že jo, užívejte ve zdraví 🙂

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz