„Chůvička pro dospělé“ aneb problém zástavy oběhu ve spánku konečně vyřešen?

Jednou z typických situací, kdy dochází k nespatřené zástavě oběhu v domácím prostředí, je zástava oběhu ve spánku. Zástava oběhu jako taková je sice typicky provázena fenoménem „gaspingu“, který svými zvukovými projevy vzbudí partnera postiženého, ale vzhledem k podobnosti s chrápáním tyto fenomény často nevzbudí větší pozornost a až ráno se ukáže, že tentokrát bylo všechno jinak a na záchranu postiženého už je samozřejmě pozdě.

Ostatně každý, kdo při výuce první pomoci demonstruje posluchačům to, jak vypadá gasping, zná typickou reakci přítomných dam – „no tohle dělá manžel každou noc“ 🙂

Na tento problém se zaměřili vědci z University of Washington v Seattlu a výsledkem jejich snažení je aplikace pro různá elektronická zařízení, která by měla být schopná detekovat zvuky odpovídající gaspingu. Analyzovali 236 krátkých vzorků zvuků gaspingu, jak je zachytily nahrávky na operačním středisku tísňové linky, a pokusili se počítač naučit rozlišit tyto zvuky od neškodného chrápání.

Podle aktuálních výsledků je systém v současné fázi schopen rozpoznat gasping v 97%. Následně zalarmuje spolubydlící a případně také automaticky informuje operační středisko záchranné služby.

Samozřejmě, jako v mnoha jiných podobných případech detekce různých fenoménů, i zde je zásadní problém v tom, aby aplikace nejen spolehlivě rozpoznala lapavé dechy (tj. měla dostatečnou senzitivitu), ale aby naopak nereagovala na falešné poplachy (tj. byla přiměřeně specifická). Systém reagující několikrát za noc na každé „chrápnutí“ by asi velký úspěch nesklidil – asi je lepší jednou umřít na infarkt, než se budit desetkrát za noc a nechat se umořit spánkovou deprivací.

Ale i tak – zase jsme o krůček dál 🙂

Zdroj: https://www.ems1.com

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz