Je libo pizzu, nebo AED? „Jídlonoši“ jako First responders ve velkých městech

Neotřelý nápad jak posílit síť „First responderů“ prezentují autoři Scquizzato a spol. z italského Milána v aktuální Resuscitation – spočívá ve využití poslíčků, rozvážejících po městě jídlo. Tato služba je v posledních letech v Itálii nesmírně populární a po městě se jich pohybují stovky, přičemž každý z nich využívá nějakou lokační aplikaci.

Autoři vychází z toho, že jde obvykle o mladé akční jedince, vybavené kromě mobilu s lokalizací také vlastním dopravním prostředkem (včetně operativních skútrů či kol). Navíc perfektně znají svůj „rajón“ a není potřeba jim komplikovaně vysvětlovat, kde se nachází ta která firma a jak se dostanou přes recepci.

Jednodušší návrh spočívá v tom, že by si „jídlonoš“ někde cestou vyzvedl některý z veřejně dostupných AED, optimální by ale samozřejmě bylo, pokud by AED byl rovnou standardní součástí jejich výbavy.

Pozn. OF: Podmínkou úspěchu je samozřejmě nejen propojení databází údajů od polohách poslíčků jídlofirem s databází záchranky, aby bylo možné oslovit nejvhodnějšího adepta, ale především nějaká sofistikovaná logika zajišťující,  aby na jednoho zachráněného nepřipadlo několik zemřelých od hladu. Na druhou stranu by se dalo hodně zachránit využitím AED pro rychloohřev pizzy, tak snad by to šlo.       

Zdroj: Scquizzato  T. et al. Food-riders may improve the chain of survival in out-of-hospital cardiac arrests by delivering CPR and AEDs. https://doi.org/10.1016/j.resuscitation.2018.11.017