Návrh Gudelines 2020 zveřejněn

Na dnes začínajícím virtuálním kongresu ERC měly být publikované nové doporučené postupy pro resuscitaci a první pomoc Guidelines 2020. Ze známých důvodů se jejich publikace přesunula až na jaro 2021, ale jako „cenu útěchy“ nyní Evropská rada pro resuscitaci zveřejňuje alespoň jejich „draft“ určený k veřejné diskuzi. Pokud tedy máte čas a náladu, můžete až do 5. listopadu zaslat i vaše postřehy.

DRAFT GL 2020 je ke stažení ZDE, PICO analýzu klíčových otázek v jednotlivých kapitolách najdete např. v dokumentu ILCOR ZDE.

Celkem podle očekávání neobsahují nová doporučení – aspoň na první pohled – žádné významné změny, týkající se přednemocniční péče. Asi největší zajímavost, kterou jsem zachytil, byla preference použití turniketu před kompresí u zástavy krvácení (pokud to technicky jde a turniket je k dispozici); moje oblíbená „zotavovací poloha“ sice v doporučeních zůstala, ale aspoň s poznámkou, že není vhodná pro pacienty indikované k resuscitaci – a to teda FAKT není, jsem rád, že to pochopila i ERC :-)).

Drobňoučkých změn je samozřejmě více, jistě se k nim ještě vrátím, a pokud byste našli něco zásadního, dejte vědět.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz