Server ZACHRANNASLUZBA.CZ v novém

Vážení čtenáři, 10. dubna by to bylo 17 let, co jste na této adrese nacházeli typickou modrou stránku s komentovanými odbornými a organizačními aktualitami ze světa záchranné služby a urgentní medicíny. Občas seriózní, občas trochu jedovaté komentáře k této stránce vždycky patřily a i díky tomu si i v době sociálních sítí stránka stále nachází několik stovek čtenářů denně. Tento unikátní projekt pokračuje, ale na prahu dospělosti čas oponou trhl – vyslyšel jsem volání těch, kterým se už starý systém zdál nemoderní (a taky že BYL nemoderní, ale i to má někdy svoje výhody…) 🙂 a připravil jsem pro vás zcela novou podobu serveru.

Vítejte tedy na novém webu ZACHRANNASLUZBA.CZ.

Z hlediska obsahu se neobávejte žádných zásadních změn – i nadále bych chtěl, abyste na tomto místě nacházeli především originální obsah – nejzajímavější novinky z odborného světa urgentní medicíny a záchranné služby a občas třeba i nějaký ten mírně provokativní komentář. Naopak nejde o zpravodajský server – pokud hledáte „černou kroniku“, musíte hledat jinde.

Zásadní proměnou ale prošla technická stránka webu, takže nyní vám mohu nabídnout zejména:

  • moderní vzhled s dobrou čitelností, který se přizpůsobuje počítači, tabletu nebo telefonu, na kterém si web právě prohlížíte;
  • interaktivitu s možností diskuze pod každým článkem;
  • přehlednost, která je daná nejen celkově zjednodušeným uspořádáním stránky, ale i možností cíleného výběru témat podle rubrik nebo „štítků“;
  • mohutný vyhledávací nástroj;
  • a řadu dalších moderních funkcionalit.

Pár technických poznámek:

  • Ze starého webu jsem pro vás zachoval kompletní archiv stránek s aktualitami a také přehled „zajímavostí“ – rozsáhlejších článků na určitá témata. Těch by bylo fakt škoda, je to i tak trochu kronika posledních dvaceti let záchranné služby a urgentní medicíny v ČR :-). Odkaz na tyto části starého web je ZDE.
  • Přímo do nového prostředí jsem zatím přesunul obsah aktualit starého webu za poslední čtyři roky a vybrané „zajímavosti“ – ty podrobnější odborné články, o kterých si myslím, že mají stále co nabídnout. V plánu mám postupně prosít a doplnit i vybrané aktuality , aby je bylo možné pohodlně třídit a hledat. To je ale ruční práce, tak mějte trochu trpělivosti.
  • Celý web se nově skládá hlavně ze stacionárních stránek (dostupných z menu nahoře – což by měly být v zásadě věci trvale platné a různé další užitečnosti) a z přehledu aktuálních informací, umístěných uprostřed stránky. Ty jsou na hlavní stránce vypsané v chronologickém pořadí, ale každý z nich je zařazený do nějaké rubriky a navíc je obvykle opatřený jedním či více štítky. Rubriky představují základní tématické rozdělení (např. „Resuscitace“), štítky upřesňují, o co konkrétně jde (např. „AED“), ale také případný hlavní zdroj publikované informace (např. „JAMA“).
  • Chcete-li číst jen články z určité rubriky, vyberte si ji z menu v pravém sloupci. Chcete-li hledat podle štítků, klikněte na příslušný štítek pod nějakým článkem, který ho obsahuje. Samozřejmě jde hledat i pomocí vyhledávacího pole v pravém sloupci nahoře.
  • Chcete-li přispívat do diskuzí, nemusíte se nikde registrovat, ale první příspěvek podléhá schválení moderátora (ochrana prosti spamu). Dodržujte prosím také kodex diskutujícího.

No, a to je tak asi všechno. Užívejte ve zdraví, kritika vítána a hlavně – zachovejte těmto stránkám svoji přízeň alespoň ve stejné míře, jako doposud.

Ondřej Franěk