Aplikace Záchranka nově i v Maďarsku

Od minulého týdne je aplikace záchranka k dispozici nově i v Maďarsku (pro zájemce – informace v originále ZDE). Symbolicky tak bylo dokončeno pokrytí území bývalého rakouskouherského mocnářství, což v současné době obnáší území tří států a téměř 30 milionů obyvatel. Použití aplikace umožní každému z nich na celém tomto území přivolat záchrannou službu stisknutím jednoho tlačítka, bez přemýšlení o správném čísle a – alespoň pro předání základních informací – také bez nutnosti překonávat jazykovou bariéru.

Kromě toho je možné cestou aplikace Záchranka přivolat pomoc i ve slovenských horách, protože je přímo napojena také na slovenskou Horskou službu. Mimo horské oblasti bohužel funkční není, resp. pouze vytočí číslo 155 bez zaslání údajů o poloze nebo podstatě tísně.

Přestože v řadě zemí včetně ČR je nebo bude v dohledné době uvedený do provozu lokalizační systém AML, zůstává Záchranka ve všech svých národních mutacích díky řadě dalších nadstavbových funkcí velmi významným systémem pro přivolání pomoci při tísni týkající se zdravotního stavu.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz