Zachraňuje Sheng Fu mozek?

Shengfu (nebo, chcete-li ShenFu) je produkt tradiční čínské medicíny, extrakt z bylin, obsahující ginsenosidy a alkaloidy. Jeho účinky jsou popisované jako „obnovení síly Jang“ a „tonizování Čchi“. Na webu je nicméně k nalezení řada poměrně kvalitních studií, které popisují pozitivní vliv tohoto preparátu na léčbu nádorových onemocnění a stavů sepse a jim podobných, včetně poresuscitační nemoci.

V časopise Resuscitation nyní publikují autoři Shao výsledky randomizované kontrolované studie, kdy bylo Shenfu přidáváno k adrenalinu přímo v rámci resuscitace.

A výsledky vůbec nejsou nezajímavé – Shengfu sice nemělo žádný vliv na obnovení oběhu nebo počty přeživších, ale naopak mělo velmi příznivý vliv na neurologický výsledek resuscitace (OR 2,72 pro kvalitní přežívání při propuštění a dokonce 5,08 pro outcome po roce od zástavy).

Výsledky určitě stojí za pozornost – a možná na nich i něco bude a logiku boje s oxidativním stresem tkání to celé má. Skvrnkou na kráse studie zůstává to, že Shenfu – neshenfu, celková úspěšnost resuscitací ve studii byla katastrofálně nízká (do 2% v experimentální skupině a pod 0,5% (!!!) v kontrolní skupině).

Jde tedy o podobný problém, jako má např. široce citovaná stude PARAMEDIC 2: dělat z výsledků rychlé závěry pro systémy, kde je kvalitní přežívání i bez Shengfu celkem běžně i 10x vyšší, asi není úplně správné. Na druhou stranu není nutné apriori odmítat výsledky léčby, byť nezapadají tak úplně do našich zvyklostí. Najde se ale někdo, kdo by podobnou studii zopakoval i v podmínkách „tradiční nečínské medicíny“?

Zdroj: Effects of Shenfu injection on survival and neurological outcome after out-of-hospital cardiac arrest: A randomised controlled trial. Resuscitation, online: https://doi.org/10.1016/j.resuscitation.2019.11.010

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz