Aplikace Záchranka nově přenáší video z místa události

Faktory, které dělají práci operátora tísňové linky tak náročnou, je jednak ztráta vizuální části „nonverbální“ složky komunikace, a také to, že v řadě případů si operátor potřebuje udělat komplexní obrázek o celé „scéně“, což je pomocí slovního popisu volajícího zdlouhavé, nepřesné a samozřejmě zásadně závislé i na představivosti a individuální zkušenosti. Výsledkem „míjení se“ popisu volajícího a porozumění operátora mohou být i poměrně zásadní omyly ve vyhodnocení závažnosti některých událostí, například dopravních nehod nebo průmyslových havárií.

Od nepaměti je proto snem všech operátorů možnost přímého pohledu na místo události. Pokusů v téhle oblasti byla celosvětově spousta, od epizodického využívání stabilních bezpečnostních kamerových systémů po vidohovory pomocí různých veřejně dostupných aplikací. Žádný z nich ale z řady důvodů nedoznal masového rozšíření a rutinního provozu, zejména pro obrovskou technologickou roztříštěnost v rámci zemí, ale i regionů, sociálních skupin atd.

Chtělo to zkrátka něco jednotného, s čím by se dalo pracovat standardně kdekoliv na daném území. No a to něco právě přichází – díky nové funkcionalitě systému Záchranka získává ČR zřejmě jako první země na světě celostátně jednotný a plošně dostupný systém videopřenosu z místa události pro potřeby tísňové linky 155.

Celé to funguje – samozřejmě jen na první pohled – poměrně jednoduše: pokud se operátor potřebuje podívat na místo události, přes specifické webové rozhraní odešle volajícím SMS s odkazem na webovou adresu a pokud na ni volající klikne, otevírá se přímý, pochopitelně šifrovaný přenosový kanál mezi mobilem volajícího a terminálem na ZOS. SMSku je možné odeslat na jakýkoliv „chytrý“ mobil, a to jak během současně probíhajícího tísňového hovoru, tak nezávisle na něm – třeba další osobě na místě události, která bude řešit videopřenos, zatímco operátor dál hlasem komunikuje s původním volajícím.

Celá technologie byla sice představena včera, ale samozřejmě je „potajmu“ už několik měsíců ve zkušebním provozu, takže na každém ZOS měli možnost si novinku osahat a doladit detaily. A podstatné je, že právě tohle praktické testování potvrdilo, že celá věc nejen „nějak“ funguje, ale funguje opravdu dobře – jak po stránce celkové spolehlivosti, tak z hlediska kvality přenášeného videa (obraz je obvykle plynulý, bez „záseků“ nebo kostičkování atd.). S trochou nadsázky – kdo z operátorů měl možnost si video naostro vyzkoušet, už to nikdy nechce jinak :-). Na druhou stranu, většina operačních středisek má aktuálně vyzkoušený jen jen jeden videohovor v jeden okamžik a velmi záleží na konektivitě daného dispečinku, jak by si uměl poradit s více hovory současně.

Jak už jsem opakovaně psal, celý systém aplikace Záchranka a navazujících služeb je jednak ve světovém měřítku zcela unikátní, ale hlavně skutečně neobyčejně užitečný nástroj, který dokáže významným způsobem zkvalitnit práci operačních středisek a zásadně zlepšit dostupnost pomoci zejména v odlehlých místech.

Velký dík proto patří jak jeho tvůrcům, tak podporovatelům a sponzorům a samozřejmě všem, kteří na jednotlivých operačních střediscích šíří osvětu týkající se nových možností aplikace Záchranka tak, abychom je nejen měli k dispozici, ale také je v reálném životě dokázali beze zbytku využít.

PS: Víte, že i vy můžete přispět k rozvoji systému Záchranka? Bližší informace ZDE.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz