Nadužívání záchranné služby – Česko jako země slepých uliček?

Celý svět ví, že základem akutní primární péče jsou fungující BEZPRAHOVÉ urgentní příjmy. Ne tak Česko. Pod vlivem „brněnské krize“ a četných deklarací o zneužívání záchranných služeb začíná Ministerstvo zdraví chrlit nápady, co s tím. Pokus o reinkarnaci výjezdové LSPP lehce narazil u praktiků (proč zapomínáme tak snadno…), tak to úřad zkusil z druhé strany – záchranku zachrání sestry z HoumKérů, protože beztak většina pacientů ZZS chce jen pofoukat bebíčko… Prostě si dají na ta svá autíčka maják a tradá… No a k těm zbylým pacientům budou pro změnu vyjíždět doktoři bez atestace (resp. i bez kmene), tudíž nekvalifikovaní k samostatné práci. Tedy jistě, budou si moci zkonzultovat staršího kolegu na telefonu… „Hele, Franto, nejde mi zaintubovat, neporadil bys mi, jak se to dělá…?“. Hlavně, že budou mít nápis DOCTOR na zádech a lidi budou v klidu…

Nicméně na vrcholné číslo v této přehlídce nedomyšlených nápadů jsme si museli pár dní počkat: jak uvedla dnešní MF DNES (text na iDNES), MZd zvažuje, že si pacienti „zbytečný výjezd zaplatí ze svého“ v podobě úhrady 3.000 Kč za „zjevné zneužití záchranné služby“, přičemž o tom, zda jde o zneužití, bude rozhodovat záchranka.

Netuším, kdo ministerským úředníkům tyhle nápady našeptává, ale jak mi připadá, že to s těmi nářky na zneužívání záchranky „trochu“ přeháníme, tak v tomhle případě mi přijde, že autoři nápadu už opravdu překračují přijatelné meze. Jde totiž o plán nejen zcela nefunkční, ale zejména extrémně nebezpečný – viz Osm důvodů, proč platba za neadekvátní přivolání záchranky ničemu nepomůže a mnohému uškodí.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz