Resuscitace v telenovelách: technika nic moc, výsledek skvělý…

Lehce kuriózní studii publikují v aktuálním čísle The American Journal of Emergency Medicine autorky Ramirezová a spol. Ve jménu vědy se rozhodly nasadit vlastní (duševní) zdraví (nebo možná jen spojit příjemné s užitečným) a shlédly celkem 836 dílů nejrůznějších dramat a telenovel z lékařského prostředí, vysílaných v amerických televizích. Cílem bylo zhodnotit to, jak je v nich prezentovaná technika kompresí hrudníku v rámci resuscitace profesionálními zdravotníky.

V uvedeném množství dílů vyhodnotily celkem 216 resuscitací a rovnou konstatují, že zasahující zdravotníci se při nich moc nevyznamenali. Pouze ve třetině případů (32%) byla zobrazena odpovídající hloubka kompresí. Při hodnocení frekvence a úplnosti uvolnění jakž takž uspěli záchranáři (správná frekvence kompresí i úplné uvolnění v 64%) a naopak propadli doktoři (správně ve 42% resp. pouze 36%).

Nehledě na uvedené nedostatky byly ale nakonec výsledky překvapující – ze 202 případů, kde je výsledek z děje zřejmý, odešlo z nemocnice (nebo dokonce přímo z místa příhody) „po svých“ plných 125 televizních obětí zástavy oběhu. To představuje dlouhodobou úspěšnost krásných 62%. Takový výsledek je mnohonásobně lepší než v reálném životě, kde se běžná „celková“ čísla dlouhodobé úspěšnosti pohybují mezi 2 a 15%.

Autorky tedy uzavírají, že zobrazení resuscitace v televizních pořadech stále neodpovídá realitě a možnost masové edukace ve správném provádění masáže touto formou zůstává nevyužita.

Zdroj: Ramirez L et al. Cardiopulmonary resuscitation in television medical dramas: Results of the TVMD2 study. Am J Emerg Med. 2021 May;43:238-242.

PS: Najde se nějaký obětavec, který se podobné vyhodnocení zvládne u tuzemské televizní produkce?

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz