1000 korun pro nemocnice za přijetí pacienta od záchranky – a to je dobře, nebo špatně, pane doktore?

V pátek oznámilo Ministerstvo zdravotnictví poněkud překvapivě, že v příštím roce půjdou na urgentní péči dvě miliardy korun navíc. Zhruba polovina peněz bude investována do podpory vzniku sítě urgentních příjmů a podpory provozu těch stávajících (což je jistě bohulibé, ale taky to nebude tak úplně jednoduché), ale dnes k tomu, co se týká záchranky. Součástí sdělení je totiž i věta: „V nové úhradové vyhlášce také počítáme s bonifikací 1 000 korun pro poskytovatele za přijetí pacienta od zdravotnické záchranné služby. Tím předejdeme případům, kdy pacienta nechce přijmout žádná nemocnice v jeho okolí.“ Zatím není úplně jasné, jaká je (bude) skutečně přesná dikce úhradové vyhlášky, ale v zásadě jde jistě o pozitivní opatření, přinášející s pacientem i peníze. Při neuvážené implementaci má ale i nemalá rizika, které mohou celý efekt do značné míry devalvovat a otočit jej právě proti záchrankám.

Jak je to možné? Inu, jak už to tak bývá, ďábel se skrývá v detailech. A taky trochu v lidech.

Peníze – podle tiskové zprávy – v novém systému totiž přicházejí jen s pacientem, kterého přiveze záchranná služba. Ale co ti ostatní? Podle některých údajů přiváží záchranky do nemocnic ani ne polovinu z „neočekávaných“ pacientů, zatímco druhá polovina přichází do nemocnic sama, přijíždí taxíky či převozovými sanitkami.

Zcela logicky se pak nabízí, že nemocnice budou chtít získat tisícovku i za tyto pacienty. Nejde přitom o málo peněz – v menších nemocnicích se bavíme o milionech, ve velkých o desítkách milionů ročně. Jenže to by je musela přivézt záchranka. A tak se klidně může stát, že se nemocnice se budou snažit motivovat pacienty k tomu, aby – v tomto kontextu zcela paradoxně – i v případě méně závažných zdravotních potíží raději volali záchranku, než aby se snažili dostat se k lékaři sami. Totéž se týká mnoha transportů z ambulancí praktických lékařů i specialistů – řadu z nich dnes vykonávají zdravotní dopravní služby. A do třetice – už dnes využívá řada záchranek spolupráce s dopravními službami a předává jim k transportu část pacientů, např. s menšími úrazy. Je dost pravděpodobné, že nyní z takové spolupráce nebudou nemocnice nadšené – pokud týž pacient přijede žlutou sanitkou, dostane nemocnice tisícovku, pokud bílou (nebo taxíkem), nedostane nic?

A je tu ještě jeden problém – záchranky nemají ani tak potíže s umístěním „masy nezávažných pacientů“. Problémy jsou hlavně s pacienty, vyžadujícími umístění na JIPku. Jakmile ale pacient leží na JIP, je to o úplně jiných penězích – pobyt na JIPu stojí řádově desítky tisíc Kč denně. Takže nějaká tisícovka za přijatí není úplně ten faktor, který by rozhodování o (ne)přijetí takového pacienta (resp. o udržování vyšší kapacity JIPu) nějak výrazně ovlivnil…

Takže – uvidíme. Informací je zatím nedostatek a snad si autoři návrhu i zástupci pojišťoven tato rizika uvědomují a pravidla pro proplácení budou nakonec taková, že platby půjdou spíš za pacientem jako takovým – bez ohledu na způsob, jakým se do nemocnice dostane. Za takových okolností by bylo nové opatření určitě přínosem. Pokud ale bude skutečně platit formulace z tiskového prohlášení, snadno by se mohla původně plánovaná podpora záchrankám změnit tak trochu v Pyrrhovo vítězství, které by nakonec záchranky i pojišťovny mohlo přijít pěkně draho.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz