Aplikace 155.sk – úspěch s kapkou hořkosti

Českou aplikaci Záchranka zná asi každý čtenář tohoto webu – už několik let spolehlivě slouží k přivolání záchranné služby nejen v celém Česku, ale i v Rakousku, od podzimu bude nově funkční i v Maďarsku, jako bonus dokáže automaticky v příslušných oblastech informovat i Horskou či Vodní záchrannou službu a najde se v ní i návod k první pomoci a řada dalších užitečností. Její současná podoba je dílem nejen neúnavného tvůrce Filipa Maleňáka, ale také spousty dalších lidí „od záchranek“, kteří se svými nápady, připomínkami i postřehy z reálného provozu na vzniku a rozvoji aplikace podíleli a trvale podílejí. Ve Střední Evropě tak vzniklá světově zcela unikátní ostrůvek zemí, v nichž se člověk v tísni dovolá na záchranou službu stále stejným způsobem zcela bez ohledu na to, v jakém státě se zrovna nachází, záchranářům automaticky odešle svoji polohu a může je pomocí piktogramů informovat o podstatě volání i tehdy, pokud nevládne příslušným cizím jazykem.

S radostí nyní mohu napsat, že se aplikace pro přivolání záchranné služby konečně objevuje i v zemi nám nejbližší – na Slovensku. Podobný systém záchranné služby, společné tradice, stejné číslo, velmi podobný jazyk – prostě ideální podmínky pro bezproblémové přenesení něčeho co funguje do sousední země a také krásný důkaz toho, jak entuziasmus záchranářů nezná hranic.

Je tedy skvělé, že Slovensko už má taky „Záchranku“, je to fakt hodně dobrá věc, a je úplně jedno, že se na Slovensku nejmenuje „Záchranka“, ale 155.sk. Jak je vidět, mnohde jsou si obě aplikace podobné jako vejce vejci.

Je samozřejmě dobře, když funkční věci inspirují, hlavně když to funguje – jde přece v první řadě o bezpečnost lidí.

Nicméně kromě radosti ve mě situace vyvolává i trochu smutku. Především – nepodařilo se využít (byť snad jen dočasně) obrovský potenciál spočívající v nativním „křížovém“ fungování jedné aplikace mezi zeměmi, které jsou jedna druhé významnými či dokonce nejvýznamnějšími partnery co se pohybu lidí týče (snad ta „dočasnost“ nebude trvat dobu v našich zemích obvyklou). Promarnili jsme také možnost významného rozšíření uceleného území na více než 30 milionů obyvatel, kteří by mohli volat záchrannou službu stisknutím jednoho stejného tlačítka bez ohledu na to, kde zrovna jsou, a to včetně využití všech doplňkových funkcí. Nic podobného rozsahu jinde v Evropě nefunguje. A úplně na okraj – přes zjevnou a významnou inspiraci „Záchrankou“ se o tom autoři aplikace 155.sk nikde ani stručně nezmiňují. Škoda, myslím, že lidé, co do vypiplání Záchranky investovali nemálo času, nadšení a koneckonců i peněz by si aspoň malý „credit“ zasloužili. Jen tak, ze slušnosti…

(c) MUDr. Ondřej Franěk, zachrannasluzba.cz
Poznámka: Autor je členem správní rady Aplikace Záchranka. Článek vyjadřuje osobní názor autora.