Den linky 155 – 15. 5. 2019

15. květen bude letos už potřetí v celé České republice dnem národní tísňové linky zdravotnické záchranné služby – linky 155.

Když jsem před třemi lety v dubnu, hodně na poslední chvíli, přišel s nápadem uspořádat na symbolické datum 15.5. Den linky 155 jako jarní protiváhu podzimního „Dne záchrany života“, doufal jsem, že půjde o začátek hezké tradice – a snad se tak i stalo. Každý rok je aktivita záchranek větší a koordinovanější. A o to přesně šlo – ukázat, že i když máme záchranek 14, pro lidi představujeme společnou jistotu, lhostejno v kterém kraji se kdo zrovna nachází. A moc bych si přál, aby ta spolupráce mezi kraji všude fungovala i v reálném životě jako samozřejmost, ne jako výjimka. Aby linka 155 přinášela jistotu profesionální zdravotnické pomoci a optimálního řešení každé svízelné situace.

A samozřejmě bych všem operátorům přál daleko víc pochopení nejen laické, ale hlavně odborné veřejnosti. Aby dispečink nebyl tím místem, o kterém „každý ví, jak by to dělal, kdyby to uměl“. Aby práce na dispečinku byla prestižní – sice náročná, ale taky odpovídajícím způsobem ohodnocená. Aby se ti věčně nespokojení kritici systému konečně naučili respektovat fakta a hledat nová řešení, a ne aby jen plivali otrávené sliny. Aby systém záchranky v Česku konečně dostal jasnou vizi v kontextu celé primární péče, netočil se v kruzích improvizací a nebloudil po slepých cestách pokusů a omylů. A hlavně aby se nám dostal pod kůži pohled, který jsem shodou okolností právě včera slyšel osobně od šéfa jedné z nejúspěšnějších světových medicínských rodinných firem – „o všem ostatním můžeme diskutovat, ale nikdy ne o kvalitě a bezpečnosti“.

Všem operátorům přeji krásný a klidný svátek!

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz

Přehled vybraných akcí ke Dni linky 155

  • Brno (Moravské náměstí 10 – 16 hod.)
  • Hradec Králové (Aupark, od 9 hod.)
  • Kladno (nemocnice za OAM 9 – 13 hod.)
  • Písek (Palackého sady 13 – 16 hod.)
  • Plzeň (OC Olympia od 9 hod.)
  • Praha (před Výstavištěm Holešovice 10 – 18 hod.)
  • Strakonice (areál nemocnice 8 – 12 hod.)
  • Ústí nad Labem (OC Forum 9 – 17 hod.)