Srovnání hustoty stanic záchranné služby u nás a v USA

Mapka obcí s výjezdovými základnami záchranné služby vzbudila velkou pozornost a v téhle souvislosti mě jeden ze čtenářů upozornil i obdobnou mapu popisují stav v USA.

A samozřejmě nejde, než srovnat, jak se věci mají. Mapky zobrazují co do plochy +/- autobus stejné území (snažil jsem se vybrat tak nějak průměrně osídlené), ale nejsou samozřejmě úplně stejné – na té české jsou vyznačené jen obce se stanicí ZZS (což se na výřezu ale týká jen Hradce Králové), na americké jsou jednotlivé stanice. Ale i z dalších důvodů je obrázky potřeba brát s rezervou – každá země má svůj systém, své tradice a své potřeby. Zajímavé to ale určitě je, zejména proto, že ten rozdíl je tak velký, že nějaké drobné metodické různice v tom asi zase až takovou roli hrát nebudou. Naschvál – kolik těch stanic mapách vidíte? No tipněte si… (výsledek je pod mapou).

Příklady pokrytí území ČR a USA, mapy: maps.google.com a arcgis.com

Řešení: na české mapě je jich čtyřiadvacet, na americké stojednasedmdesát…

Určitě nejde o to všeho nechat a začít stavět základny záchranky v každé vísce. Je to jen informace – ale určitě není špatné ji mít, třeba pro případ nejrůznějších diskuzí o tom, jak to v Americe funguje a jestli by nebylo dobře, aby to tady fungovalo taky tak…

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz