Asociace ZZS publikovala data za rok 2018, poprvé i s počtem událostí.

Asociace záchranných služeb ČR publikovala první data o zatížení záchranných služeb v ČR v roce 2018. Nejenže tak učinila asi tak o rok dříve, než se to (možná) podaří ÚZISu, ale ke cti Asociace budiž navíc řečeno, že – na rozdíl od minulých let – je mezi údaji uvedený i počet řešených událostí, což je ten základní údaj, který vypovídá o reálném zatížení jednotlivých ZZS (na rozdíl od „výjezdů“, což je čistě organizační záležitost). Aspoň k něčemu je zdejší „zeď nářků“ dobrá, sláva a díky!

Základní data – zdroj: AZZS

Nic nemůže být hned napoprvé dokonalé, takže tabulce jsou i záchranné služby, vykazující podstatně víc pacientů, než řešených událostí (asi by fakt stálo za to tu metodiku počítání nějak sjednotit – opravdu ošetřují na každém výjezdu aspoň jednoho pacienta a na každém desátém rovnou dva současně?), ale určitě jde o krok správným směrem. Teď ještě podobně doladit i ostatní sloupce tabulky, aby tam nebyla smíchaná „jablka s hruškama“ (události x výjezdy x pacienti) a bude to skoro dokonalé. A po dvaceti letech existence krajských záchranek se tak třeba konečně dozvíme, kolik těch pacientů s infarktem doopravdy máme :-). No není to krásné, usínat s nadějí na lepší zítřky?

PS: Není jedno, jestli ve sloupečku s infarktama jsou „výjezdy nebo „události“?

Tak ne, fakt to není jedno. Speciálně u těchto závažných stavů, kam doktoři (zatím) celkem běžně jezdí. Pokud je ve dvou krajích úplně stejný počet pacientů s infarktem, ale v jednom z nich k nim jezdí v RV systému (2 výjezdy), zatímco v tom druhém s klasickou RLP posádkou (1 výjezd), bude v druhém kraji ve výkazu polovina toho, co v prvním. A k čemu je statistika se 100% chybou? Krom toho, že je to „prostě špatně“, tak to ta data devalvuje a v podstatě nejsou dobrá k ničemu jinému, než oslnění novinářů, kteří stejně vůbec netuší, jestli je 20.000 infarktů (CMPček, dopravních nehod, resuscitací…) katastrofálně moc, nebo úžasně málo. Nám by to ale jedno být nemělo – ať už prostě „jen“ kvůli profesní cti, a nebo proto, že není špatné vědět, jak se vyvíjí spektrum našich pacientů. Kvůli mezinárodnímu srovnání, kvůli správnému nastavení sítě přijímajících nemocnic a oddělení, ale i kvůli nám samotným – ukažte mi fabriku, která neřeší, jestli za rok vyrobila 500 nebo 1000 trakařů a nebo si představte, že by hasiči počítali ve statistikách 1 oheň tolikrát, kolik kousků techniky k němu vyjede… A navíc – jedou třeba přijde i ve zdravotnictví doba, kdy začne být organizované na základě dat a ne dojmů – a pak ta reálná data zcela jistě někdo začne chtít. A kdo je připraven, není překvapen, že :-).

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz