Data o zatížení záchranek za rok 2019: poprvé v historii „globální“ pokles

Koncem minulého týdne zveřejnila Asociace záchranných služeb první várku dat o provozu záchranek za rok 2019 (tabulka 1, tabulka 2). Letos už podruhé záchranky reportují i nejpodstatnější parametr, dovolující hodnotit jejich reálné zatížení, kterým je počet událostí (jako bonus nově i včetně rozdělení těchto událostí do jednotlivých stupňů naléhavosti) a také počet příchozích tísňových volání jak cestou linky 155, tak přes 112ku. To jsou čísla, která zatím veřejně k dispozici nebyla, a která mohou pomoci přece jen lépe nahlédnout „pod pokličku“ toho, co vlastně záchranky zaměstnává. Jako každá nová věc má i tato statistika svoje dětské nemoci (ne vždy třeba součet událostí podle stupňů naléhavosti souhlasí s celkovým součtem reportovaným „o tabulku vedle“), ale celkově jde určitě o skvělý krok správným směrem – k pozvolnému přesunu od letité polodojmologie a prezentace „politicky žádoucích“ k reálnějším ukazatelům, na kterých se dá stavět do budoucna.

Pozn: dojmologickou část, evokující m.j. pocit, že drtivou většinu zásahů záchranek mají na svědomí úrazy, obsahují tabulky z historických důvodů stále, ale s tím už se asi musíme smířit :-).

Takže co jde z nových dat vyčíst?

  • Počet událostí řešených záchrannými službami v ČR poprvé v historii klesl – sice o jediné procento, ale klesl. Po loňské první vlaštovce je letos v lehkém „mínusu“ už osm ze čtrnácti krajských záchranek. Nejvíce událostí ubylo ve Zlínském kraji (-14%), naopak mezi záchrankami držícími se vzestupného trendu hlásí největší nárůst Středočeši (+3,6%). Snad tedy končí čas alarmistických katastrofických vizí o kolapsu záchranek a bude možné se víc soustředit na kvalitu a budoucnost – třeba se včas připravovat na to, jak čelit očekávaným výzvám.
Relativní pokles/vzestup počtu událostí mezi roky 2018 a 2019. Kliknutím se tabulka otevře v původní velikosti. Data AZZS ČR.
  • Poměrně značeně se mezikrajově liší „epidemiologické“ ukazatelepočet zásahů záchranné služby na počet obyvatel daného kraje (data o počtu obyvatel krajů – ČSÚ k 31.12.2018). Loňské prvenství Jihočechů převzaly letos Karlovy Vary (121 událostí na 1000 obyvatel a rok), naopak nejméně výjezdů na počet obyvatel vykazují jihomoravští záchranáři (75/1000 obyvatel a rok). Nejvíce tísňových volání přijala záchranka v Praze (209 tisíc), ale po přepočtu na počet obyvatel daného kraje vedou opět Karlovy Vary s 227 voláními na 1000 obyvatel a rok, naopak nejméně volali plzeňští – 124 volání na 1000 obyvatel a rok. Je ale jasné, že hlavně u menších krajů (jako je právě KVK) tato čísla pravděpodobně silně ovlivňuje velký počet cizinců bez trvalého pobytu, ale i tak jsou ty rozdíly natolik velké, že by si jistě zasloužily hlubší analýzu.
Počet řešených událostí na 1000 registrovaných obyvatel kraje. Kliknutím se tabulka otevře v původní velikosti. Data AZZS ČR a ČSÚ.
  • Zajímavý je také násobně rozdílný podíl volání přes 112ku, který se pohybuje od 4,8% na Vysočině po 19,9% v Moravskoslezském kraji. Konkrétně v MSK, který v tomto ukazateli poměrně výrazně „ční“ nad ostatními kraji, je ale vysoký podíl daný pravděpodobně přelivy ze 155 na 112 v rámci tamního CTV. S jedinou další výjimkou se žádný jiný kraj „nepřehoupnul“ přes 10%.
  • Letošní novinkou je přehled počtu událostí podle stupně naléhavosti tísňového volání. V tomto první roce asi nemá moc význam porovnávat data za jednotlivé záchranky (hlavně mezi 2. a 3. stupněm naléhavosti jsou evidentně velké rozdíly v metodice sběru dat, kterou bude potřeba stabilizovat), ale aspoň hrubý pohled nejbližší realitě poskytne struktura naléhavostí za celou ČR: skutečně „kritických“ pacientů jsou jednotky procent (hlášené rozmezí 1,7% – 11,9%), „vysoce rizikových“ je cca 30% (rozmezí od 19% do 80%), pacientů splňujících kritéria pro vyslání ZZS, ale bez ohrožení života, bylo cca 60% (rozmezí od 15% do 71%) a konečně těch ostatních, kteří sice nesplnili žádné indikační kritérium, ale z jakéhokoliv důvodu došlo k vyslání ZZS, bylo necelých 5% (rozmezí 0% – 8,5%).

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz