Akce KORONAVIRUS – zachovejte paniku aneb praktické informace k infekci koronavirem 2019 nCoV – COVID-19

Vzhledem k velkému množství volání na tísňové linky v souvislosti s obavami z nákazy „smrtelným“ koronavirem 2019 nCoV uvádím několik praktických doporučení, jak se zachovat v případě příznaků akutního horečnatého onemocnění dýchacích cest.

 1. Riziko závažného průběhu nemoci při infekci koronavirem 2019 nCoV je řádově srovnatelné s infekcí běžnou chřipkou. Ano, i na chřipku se umírá! Hlavní ohroženou skupinou jsou zejména senioři a oslabené osoby – např. lidé s poruchou imunity nebo jinou dlouhodobou nemocí. Není tedy důvod k panice a mimořádným obavám. K obezřetnosti ale rozhodně ano – stejně jako u chřipky.
 2. Úvodní symptomy onemocnění odpovídají chřipce – teploty, bolesti hlavy, kašel. Pokud postižený nebyl v poslední době v rizikové oblasti (aktuálně zejména Čína) nebo nebyl v kontaktu s osobou přicházející z této oblasti, s pravděpodobností hraničící s jistotou NEJDE o nákazu koronavirem 2019 nCoV, ale o běžné respirační onemocnění.
 3. To nic nemění a tom, že takový nemocný by měl dodržovat zásady léčby virových respiračních infekcí a především zásady bránící šíření nákazy. Tj. měl by ZŮSTAT DOMA, vyvarovat se námahy, přijímat dostatečné množství tekutin a vitamínů, v případě obtěžující teploty a/nebo bolesti je vhodné použít běžně dostupné léky proti teplotě/bolestem (viz níže). Dále je vhodné používat roušku nebo kapesník (z důvodu prevence rozšiřování kapének zejména při kýchání). Je vhodné mýt si ruce častěji, než obvykle. Poznámka: běžná textilní/papírová rouška NECHRÁNÍ před nákazou; brání hlavně v šíření infekce nemocným.
 4. Zásady hygieny (časté mytí rukou, používání roušky…) by měli dodržovat i ti, co byli s nemocným v kontaktu, a to i tehdy, pokud se u nich (zatím) neprojevují žádné příznaky onemocnění. Mohou být již několik dní nemocní a šířit virus, ale příznaky ještě nejsou nápadné.
 5. V počátku onemocnění, tj. cca první 2 – 3 dny, nemá smysl navštěvovat lékaře (leda kvůli neschopence…) a tím méně volat záchrannou službu – žádná specifická léčba neexistuje a pro všechny je nejlepší, pokud je nemocný doma – může se léčit a nešíří nákazu. Později má smysl kontaktovat zdravotní služby jen tehdy, pokud se stav nezlepšuje nebo se vyskytnou komplikace – viz níže.
 6. Pokud přesto existuje potřeba kontaktovat lékaře (např. při onemocnění rizikových osob), dejte přednost telefonické konzultaci před osobní návštěvou.
 7. Lékaře kontaktujte, pokud:
 • jde o pacienta z rizikové skupiny;
 • teplota trvá déle, než 48 hodin bez tendence k poklesu;
 • přes léčbu léky proti horečce je opakovaně změřená teplota nad 39 stupňů;
 • nemocný opakovaně vykašlává hnisavě nebo krvavě zbarvené hleny;
 • na kůži nemocného se objeví splývající červené skvrny nebo větší množství fialových či červených teček;
 • nemocný nově není schopen předklonit hlavu;
 • dochází k rozvoji poruchy vědomí nebo ke ztíženému dýchání (bez souvislosti s kašlem).

8. Běžně užívané volně dostupné léky a jejich dávkování (dávky jsou uvedené pro dospělé jedince, v případě dětí se poraďte s lékařem nebo lékárníkem)

Antipyretika (léky na snížení teploty a proti bolesti)

 • Paracetamol 500mg tbl (ParalenPanadolColdrex… 1-2 tablety 3-4x denně; maximální denní dávka 4g/den, pozor na kombinaci více různých léků obsahujících paralen – je nutné vždy počítat s celkovou dávkou). Není vhodné současně užívat acetylcysteinem (např. ACC), protože se snižuje účinek paracetamolu.
 • Ibuprofen 400mg tbl (Ibuprofen, IbumaxIbalgin… 1 tableta 3x denně) Méně vhodný pro osoby užívající léky na ředění krve, nevhodný pro osoby po prodělaném krvácení do gastrointestinálního traktu. Ibuprofen účinkuje nejdéle – až 8 hod

Mukolytika (léky pro usnadnění odkašlání hlenů)

 • Ambroxol (AmbrobeneAmbrosal 1 tableta 2x denně)
 • Bromhexin (Bromhexin 1-2 tablety 3x denně nebo roztok 15-30 kapek 3x denně)

Antitusika (léky proti dráždivému, suchému kašli)

 • Butamirát (Sinecod sirup – 15ml 4x denně, Tusin 30 kapek 3x denně, Stoptusin 5ml 3x denně)
 • Levodropropizin (Levopront  – 20 kapek 3x denně)
 • Erdostein (Erdomed prášek pro přípravu vodné suspenze – 8,5 ml vytvořené suspenze 2–3x denně).

Nejaktuálnější oficiální informace o vývoji situace ve světě a v ČR najdete ZDE.

(c) Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz