COVID – INFO PRO PACIENTY

Důležité kontakty:

CALL-CENTRUM MZ: 1221 (informační linka – v provozu 8 – 19 vš. dny resp. 8 – 16:30 víkendy)

Kontakty na krajské hygienické stanice ZDE (indikace karantény, testování…)

ZÁKLADNÍ INFORMAČNÍ MATERIÁLY MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ (co dělat, pokud jsem byl ve styku s osobou COVID+, co dělat, pokud mám pozitivní test.. atd.)

INFORMAČNÍ PORTÁL SPOLEČNOSTI PRAKTICKÉHO LÉKAŘSTVÍ

Základní postup:

 • KDY VOLAT LINKU 155: pokud má pacient teplotu A SOUČASNĚ má intenzivní suchý, dráždivý kašel NEBO se mu hůře dýchá (ne kvůli kašli, ale stále) NEBO má poruchu vědomí (nereaguje jako normálně) NEBO má po těle nápadné skvrny.
 • KDY VOLAT PRAKTICKÉMU LÉKAŘI: pokud má pacient teplotu (zejména pokud trvá déle, než 2 dny, nebo je vyšší, než 39 stupňů Celsia i přes léčbu) a chce se poradit, jak ji léčit; když potřebuje vystavit neschopenku (včetně povinné karantény);
 • KDY VOLAT INFOLINKU HYGIENIKŮ: na doporučení praktického lékaře NEBO po návratu z rizikové oblasti (tj. v době karantény) NEBO pokud se objeví příznaky (teplota, kašel, bolesti svalů, kloubů…) NEBO pokud se dozvíme, že se v našem okolí vyskytovala osoba pozitivně testovaná na SARS-CoV-2.

****************************

NECHCETE-LI ONEMOCNĚT, NOSTE ROUŠKU. I obyčejná „papírová“ rouška snižuje riziko nákazy nejméně o polovinu a navíc o 80% snižuje riziko, že někoho nakazíte vy.

POZOR, „lepší“ roušky s výdechovým ventilem NECHRÁNÍ proti šíření případné infekce nositelem! NEMĚLY BY BÝT VŮBEC POUŽÍVÁNY!!!

****************************

CHCI SE NECHAT OTESTOVAT

Test na přítomnost viru v krvi je indikovaný zejména u pacientů, kteří byli v rizikovém kontaktu, nebo mají typické projevy nemoci. Testy se provádějí PO INDIKACI lékařem – hygienikem nebo praktickým lékařem.

NEMÁ SMYSL NECHAT SE TESTOVAT „JEN TAK PRO KLID DUŠE“, pokud tyto podmínky nejsou splněny – hned druhý den může být „všechno jinak“.

JAK MOC JE VIRUS COVID-19 NEBEZPEČNÝ?

Vzhledem k velkému množství volání na tísňové linky v souvislosti s obavami z nákazy „smrtelným“ koronavirem 2019 nCoV (COVID-19) uvádím několik praktických doporučení, jak se zachovat v případě příznaků akutního horečnatého onemocnění dýchacích cest. RIZIKO: Riziko závažného průběhu nemoci při infekci koronavirem COVID-19 je řádově srovnatelné s infekcí běžnou chřipkou (ano, i na chřipku se umírá!).

Hlavní ohroženou skupinou jsou zejména senioři (rizikem ale není sám věk, jako spíš přidružené nemoci, které jsou u pacientů vyšších věkových skupin častější) a oslabené osoby – např. lidé s obezitou (BMI 35 a víc), hypertenzní nemocí, cukrovkou, poruchou imunity (včetně HIV), poruchou funkce ledvin, aktivním nádorovým onemocněním a další. Zde je riziko až 10x vyšší proti zdravému jedinci.

Pokud nepatříte do rizikové skupiny, není tedy důvod k panice a mimořádným obavám. K obezřetnosti ale rozhodně ano – stejně jako u chřipky.

Aktuální oficiální čínská statistika rizika (zpracováno cca 75.000 případů) v závislosti na věku postiženého a základním onemocnění – zdroj ZDE:

PREVENCE

V době zvýšeného výskytu virového onemocnění má zásadní význam prevence. To znamená především:

 • MINIMNALIZUJTE NÁHODNÉ KONTAKTY s neznámými lidmi. Minimalizujte pobyt v uzavřených prostorách s velkým množstvím lidí (nákupní centra, hospody…), delších cest vlakem nebo autobusem apod. (nejbezpečnější cestování na delší vzdálenosti je letadlem);
 • NOSTE RESPIRÁTOR – přinejmenším vždy uvnitř veřejných prostor;
 • DORŽUJTE HYGIENU RUKOU – myjte si ruce mýdlem, kdykoliv je to možné;
 • ŽIJTE ZDRAVĚ a STRESS-FREE – asi to nejpodstatnější, co pro sebe můžete udělat.

Riziko nákazy při běžných činnostech v otevřeném prostoru je minimální a akceptovatelné.

AKTIVNĚ CHRAŇTE RIZIKOVÉ OSOBY (viz výše). Omezte kontakt s nimi na nezbytný počet osob, důsledně používejte roušku, dodržujte striktní hygienu rukou před jakýmkoliv kontaktem s nimi nebo s jejich jídlem, léky, časopisy…, každý den desinfikujte předměty jejich denní potřeby.

Z dosavadních výzkumů vyplývá, že jeden postižený nakazí cca 0,5 – 5% těch, se kterými byl v těsném kontaktu.

PŘÍZNAKY INFEKCE

PŘÍZNAKY: Úvodní symptomy onemocnění odpovídají chřipce – teploty, bolesti hlavy, kašel, u vážného průběhu potíže s dýcháním. U osob s příznaky cca v 80% probíhá nemoc pod obrazem běžného akutního respiračního onemocnění, typicky s únavou a několikadenní teplotou. Nově se udává, že až u jedné až dvou třetin pozitivně testovaných pacientů je jediným příznakem infekce anosmie – ztráta čichu.

CO DĚLAT

Ani případná nezávažnost příznaků nic nemění a tom, že takový nemocný by měl dodržovat zásady léčby virových respiračních infekcí a především zásady bránící šíření nákazy. Tj. měl by ZŮSTAT DOMA, vyvarovat se námahy, přijímat dostatečné množství tekutin a vitamínů, v případě obtěžující teploty a/nebo bolesti je vhodné použít běžně dostupné léky proti teplotě/bolestem (viz níže). Dále je vhodné používat roušku nebo kapesník (z důvodu prevence rozšiřování kapének zejména při kýchání). Je vhodné mýt si ruce častěji, než obvykle. Poznámka: běžná textilní/papírová rouška spolehlivě NECHRÁNÍ před nákazou; brání hlavně v šíření infekce nemocným.

Zásady hygieny (časté mytí rukou, používání roušky…) by měli dodržovat i ti, co byli s nemocným v kontaktu, a to i tehdy, pokud se u nich (zatím) neprojevují žádné příznaky onemocnění. Mohou být již několik dní nemocní a šířit virus, ale příznaky ještě nejsou nápadné.

V počátku onemocnění, tj. cca první 2 – 3 dny, nemá smysl navštěvovat lékaře a tím méně volat záchrannou službu – žádná specifická léčba neexistuje a pro všechny je nejlepší, pokud je nemocný doma – může se léčit a nešíří nákazu. Později má smysl kontaktovat zdravotní služby jen tehdy, pokud se stav nezlepšuje nebo se vyskytnou komplikace – viz níže.

Pokud přesto existuje potřeba kontaktovat lékaře (např. při onemocnění rizikových osob), dejte přednost telefonické konzultaci před osobní návštěvou.

Lékaře kontaktujte, pokud:

 • jde o pacienta z rizikové skupiny (senioři, lidé s poruchou imunity);
 • teplota trvá déle, než 48 hodin bez tendence k poklesu;
 • přes léčbu léky proti horečce je opakovaně změřená teplota nad 39 stupňů;
 • nemocný opakovaně vykašlává hnisavě nebo krvavě zbarvené hleny;
 • na kůži nemocného se objeví splývající červené skvrny nebo větší množství fialových či červených teček;
 • nemocný nově není schopen předklonit hlavu;
 • dochází k rozvoji poruchy vědomí nebo ke ztíženému dýchání (bez souvislosti s kašlem).

BĚŽNĚ UŽÍVANÉ LÉKY A JEJICH DÁVKOVÁNÍ

Poznámka: uvedené dávky jsou maximem pro dospělé jedince. Vždy pozorně prostudujte příbalový leták, případně se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Antipyretika (léky na snížení teploty a proti bolesti) – například:

 • Paracetamol 500mg tbl (např. ParalenPanadolColdrex… 1-2 tablety 3-4x denně; maximální denní dávka pro dosplělé 4g/den, pozor na kombinaci více různých léků obsahujících paralen – je nutné vždy počítat s celkovou dávkou).
 • Ibuprofen 400mg tbl (např. Ibuprofen, IbumaxIbalgin… 1 tableta 3x denně) Méně vhodný pro osoby užívající léky na ředění krve, nevhodný pro osoby po prodělaném krvácení do gastrointestinálního traktu. Ibuprofen účinkuje nejdéle – až 8 hod

Mukolytika (léky pro usnadnění odkašlání hlenů) – například:

 • Ambroxol (např. AmbrobeneAmbrosal… 1 tableta 2x denně);
 • Bromhexin (Bromhexin, 1-2 tablety 3x denně nebo roztok 15-30 kapek 3x denně);
 • Acetylcystein (Acetylcystein, ACC, max. denní dávka 600 mg).

Antitusika (léky proti dráždivému, suchému kašli) – například:

 • Butamirát (např. Sinecod sirup – 15ml 4x denně, Tusin 30 kapek 3x denně, Stoptusin 5ml 3x denně)
 • Levodropropizin (např. Levopront  – 20 kapek 3x denně)
 • Erdostein (např. Erdomed prášek pro přípravu vodné suspenze – 8,5 ml vytvořené suspenze 2–3x denně).

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Nejaktuálnější oficiální informace o vývoji situace ve světě a v ČR najdete ZDE.

(c) Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz