INFO PRO PACIENTY: CALL-CENTRUM MZ tel. 1212. Další info k problematice SARS-CoV-2 (COVID-19) ZDE

Akce KORONAVIRUS – zachovejte paniku aneb praktické informace k infekci koronavirem SARS – CoV-2 (COVID-19).

Důležité kontakty:

CALL-CENTRUM MZ: 1212 (informační linka)

Kontakty na krajské hygienické stanice ZDE (indikace karantény, testování…)

INFORMACE O TESTOVÁNÍ NA KORONAVIRUS

Manuál COVID-19 – praktický souhrn aktuálních poznatků pro veřejnost (prof. Beneš, prof. Machala)

Základní postup:

 • KDY VOLAT LINKU 155: pokud má pacient teplotu A SOUČASNĚ má intenzivní suchý, dráždivý kašel NEBO se mu hůře dýchá (ne kvůli kašli, ale stále) NEBO má poruchu vědomí (nereaguje jako normálně) NEBO má po těle nápadné skvrny.
 • KDY VOLAT PRAKTICKÉMU LÉKAŘI: pokud má pacient teplotu (zejména pokud trvá déle, než 2 dny, nebo je vyšší, než 39 stupňů Celsia i přes léčbu) a chce se poradit, jak ji léčit; když potřebuje vystavit neschopenku (včetně povinné karantény);
 • KDY VOLAT INFOLINKU HYGIENIKŮ: na doporučení praktického lékaře NEBO po návratu z rizikové oblasti (tj. v době karantény) NEBO pokud se objeví příznaky (teplota, kašel, bolesti svalů, kloubů…) NEBO pokud se dozvíme, že se v našem okolí vyskytovala osoba pozitivně testovaná na SARS-CoV-2.

****************************

NECHCETE-LI ONEMOCNĚT, NOSTE ROUŠKU. I obyčejná „papírová“ rouška snižuje riziko nákazy nejméně o polovinu a navíc o 80% snižuje riziko, že někoho nakazíte vy.

POZOR, „lepší“ roušky s výdechovým ventilem NECHRÁNÍ proti šíření případné infekce nositelem! NEMĚLY BY BÝT VŮBEC POUŽÍVÁNY!!!

****************************

CHCI SE NECHAT OTESTOVAT

Test na přítomnost viru v krvi je indikovaný zejména u pacientů, kteří byli v rizikovém kontaktu, nebo mají typické projevy nemoci. Testy se provádějí PO INDIKACI lékařem – hygienikem nebo praktickým lékařem.

NEMÁ SMYSL NECHAT SE TESTOVAT „JEN TAK PRO KLID DUŠE“, pokud tyto podmínky nejsou splněny – hned druhý den může být „všechno jinak“.

JAK MOC JE VIRUS COVID-19 NEBEZPEČNÝ?

Vzhledem k velkému množství volání na tísňové linky v souvislosti s obavami z nákazy „smrtelným“ koronavirem 2019 nCoV (COVID-19) uvádím několik praktických doporučení, jak se zachovat v případě příznaků akutního horečnatého onemocnění dýchacích cest. RIZIKO: Riziko závažného průběhu nemoci při infekci koronavirem COVID-19 je řádově srovnatelné s infekcí běžnou chřipkou. Ano, i na chřipku se umírá! Hlavní ohroženou skupinou jsou zejména senioři a oslabené osoby – např. lidé s poruchou imunity nebo jinou dlouhodobou nemocí. Není tedy důvod k panice a mimořádným obavám. K obezřetnosti ale rozhodně ano – stejně jako u chřipky.

Aktuální oficiální čínská statistika rizika (zpracováno cca 75.000 případů) v závislosti na věku postiženého a základním onemocnění – zdroj ZDE:

PREVENCE

V době zvýšeného výskytu virového onemocnění má zásadní význam prevence. To znamená především:

 • vyvarovat se kontaktu s velkým množstvím osob v uzavřených prostorách (to neznamená nechodit do práce nebo do školy, ale spíše vynechat dlouhodobé pobyty v nákupním centru, v MHD a v jiných místech s velkou koncentrací a „obratem“ osob);
 • pokud to není z jakéhokoliv důvodu možné, používat vhodnou roušku;
 • vyvarovat se těsného kontaktu s kýmkoliv a kdekoliv, kde to není nutné;
 • mýt si ruce – co nejčastěji!
 • nedotýkat se rukama obličeje – očí, nosu, úst…

Riziko nákazy při běžných činnostech v otevřeném prostoru je minimální a akceptovatelné.

AKTIVNĚ CHRAŇTE RIZIKOVÉ OSOBY – zejména seniory, nebo osoby závažně nemocné. Omezte kontakt s nimi na nezbytný počet osob, důsledně používejte roušku, dodržujte striktní hygienu rukou před jakýmkoliv kontaktem s nimi nebo s jejich jídlem, léky, časopisy…, každý den desinfikujte předměty jejich denní potřeby.

Z dosavadních výzkumů vyplývá, že jeden postižený nakazí cca 0,5 – 5% těch, se kterými byl v těsném kontaktu a v celé komunitě lze během epidemie očekávat onemocnění cca 1,25 promile osob a úmrtí 0,05 promile (data z epicentra infekce – provincie Chu-pej, v níž je epidemie na ústupu a většina pacientů je již vyléčená – data ZDE k 8.3.2020).

PŘÍZNAKY INFEKCE

PŘÍZNAKY: Úvodní symptomy onemocnění odpovídají chřipce – teploty, bolesti hlavy, kašel, u vážného průběhu potíže s dýcháním. U osob s příznaky cca v 80% probíhá nemoc pod obrazem běžného akutního respiračního onemocnění, typicky s únavou a několikadenní teplotou. Nově se udává, že až u jedné až dvou třetin pozitivně testovaných pacientů je jediným příznakem infekce anosmie – ztráta čichu.

CO DĚLAT

Ani případná nezávažnost příznaků nic nemění a tom, že takový nemocný by měl dodržovat zásady léčby virových respiračních infekcí a především zásady bránící šíření nákazy. Tj. měl by ZŮSTAT DOMA, vyvarovat se námahy, přijímat dostatečné množství tekutin a vitamínů, v případě obtěžující teploty a/nebo bolesti je vhodné použít běžně dostupné léky proti teplotě/bolestem (viz níže). Dále je vhodné používat roušku nebo kapesník (z důvodu prevence rozšiřování kapének zejména při kýchání). Je vhodné mýt si ruce častěji, než obvykle. Poznámka: běžná textilní/papírová rouška spolehlivě NECHRÁNÍ před nákazou; brání hlavně v šíření infekce nemocným.

Zásady hygieny (časté mytí rukou, používání roušky…) by měli dodržovat i ti, co byli s nemocným v kontaktu, a to i tehdy, pokud se u nich (zatím) neprojevují žádné příznaky onemocnění. Mohou být již několik dní nemocní a šířit virus, ale příznaky ještě nejsou nápadné.

V počátku onemocnění, tj. cca první 2 – 3 dny, nemá smysl navštěvovat lékaře a tím méně volat záchrannou službu – žádná specifická léčba neexistuje a pro všechny je nejlepší, pokud je nemocný doma – může se léčit a nešíří nákazu. Později má smysl kontaktovat zdravotní služby jen tehdy, pokud se stav nezlepšuje nebo se vyskytnou komplikace – viz níže.

Pokud přesto existuje potřeba kontaktovat lékaře (např. při onemocnění rizikových osob), dejte přednost telefonické konzultaci před osobní návštěvou.

Lékaře kontaktujte, pokud:

 • jde o pacienta z rizikové skupiny (senioři, lidé s poruchou imunity);
 • teplota trvá déle, než 48 hodin bez tendence k poklesu;
 • přes léčbu léky proti horečce je opakovaně změřená teplota nad 39 stupňů;
 • nemocný opakovaně vykašlává hnisavě nebo krvavě zbarvené hleny;
 • na kůži nemocného se objeví splývající červené skvrny nebo větší množství fialových či červených teček;
 • nemocný nově není schopen předklonit hlavu;
 • dochází k rozvoji poruchy vědomí nebo ke ztíženému dýchání (bez souvislosti s kašlem).

BĚŽNĚ UŽÍVANÉ LÉKY A JEJICH DÁVKOVÁNÍ

Poznámka: dávky jsou uvedené pro dospělé jedince, v případě dětí se poraďte s lékařem nebo lékárníkem

Antipyretika (léky na snížení teploty a proti bolesti)

 • Paracetamol 500mg tbl (ParalenPanadolColdrex… 1-2 tablety 3-4x denně; maximální denní dávka 4g/den, pozor na kombinaci více různých léků obsahujících paralen – je nutné vždy počítat s celkovou dávkou). Není vhodné současně užívat acetylcysteinem (např. ACC), protože se snižuje účinek paracetamolu.
 • Ibuprofen 400mg tbl (Ibuprofen, IbumaxIbalgin… 1 tableta 3x denně) Méně vhodný pro osoby užívající léky na ředění krve, nevhodný pro osoby po prodělaném krvácení do gastrointestinálního traktu. Ibuprofen účinkuje nejdéle – až 8 hod

Mukolytika (léky pro usnadnění odkašlání hlenů)

 • Ambroxol (AmbrobeneAmbrosal 1 tableta 2x denně)
 • Bromhexin (Bromhexin 1-2 tablety 3x denně nebo roztok 15-30 kapek 3x denně)

Antitusika (léky proti dráždivému, suchému kašli)

 • Butamirát (Sinecod sirup – 15ml 4x denně, Tusin 30 kapek 3x denně, Stoptusin 5ml 3x denně)
 • Levodropropizin (Levopront  – 20 kapek 3x denně)
 • Erdostein (Erdomed prášek pro přípravu vodné suspenze – 8,5 ml vytvořené suspenze 2–3x denně).

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Nejaktuálnější oficiální informace o vývoji situace ve světě a v ČR najdete ZDE.

(c) Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz