Další nová doporučení – řešení mimořádné události s velkým počtem popálených a jednotná výzva pro LZS

Na webu SUMMK je k dispozici nový mezioborový doporučený postup KONCEPCE ŘEŠENÍ MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI S VELKÝM POČTEM PACIENTŮ S TERMICKÝM ÚRAZEM V ČESKÉ REPUBLICE. Přináší dobře a přehledně zpracované pokyny pro situaci sice řídkou, ale přece jen se občas vyskytující – hromadný výskyt popálených, kdy by byly v krátké době vyčerpané dostupné kapacity specializované popáleninové péče. Je skvělé, že se konečně dostáváme do systémového pohledu bez improvizací nejen při popisu optimálního fungování systému, ale i tehdy, pokud primární standardní mechanizmus z jakéhokoliv důvodu není dostupný.

******

V souvislosti s plánovanými organizačními změnami od 1.1.2021 (ale nejen s nimi) vydává Společnost UMMK inovovanou verzi doporučeného postupu Indikační kritéria a operační řízení letecké záchranné služby (LZS). Hlavní změnou je rozšíření doporučení o standardizovanou podobu jednotně předávané výzvy letecké výjezdové skupině. Jedním z významných důvodů jejího vzniku je významné rozšíření nočního provozu, který pravděpodobně povede k podstatně širšímu využívání mezikrajské spolupráce.

Doporučení je nyní vystaveno k veřejnému připomínkování.

PS: Shodou okolností právě v těchto dnech vydávají obdobně zaměřené doporučení i slovenští kolegové – pro možnou inspiraci a zajímavost ke stažení ZDE.

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz