Žonglování s procenty stále v kurzu

Text o biostatistice publikovaný v lednu vzbudil velkou pozornost – inu čas odevzdávání absolventských prací se blíží… Dnes jsem ho navíc poměrně výrazně aktualizoval – snad ku prospěchu věci. Inspirací k tomu bylo i několik „statistických perel“ z poslední doby – viz např.ZDE „lékaři“ tvrdí, že zákaz kouření v hospodách vedl k poklesu počtu infarktů o 13% (soudě podle počtu ošetřených za „několik prvních měsíců v jedné pražské nemocnici“ – to by bylo pomalu na nobelovku…), JINDE zase bez jakéhokoliv vysvětlení udávají, že z roku na rok vzrostl počet zásahů hasičů u obézních pacientů z 50 na 800 (tj. o 1500%) – to fakt až po roce zjistili, že místo 1x za týden k nim najednou z ničeho nic vyjíždějí 3x denně a doteď to nikdo neřešil? Nebo to vlastně tak úplně nevědí, protože teprve teď budou zásahy „průběžně zpětně vyhodnocovat“, ale prostě cítili potřebu nějak ohromit čísly?

Nejzvláštnější na tom všem je, že tyhle zjevné nesmysly nejsou nikomu divné, a klidně se to octne v relativně seriózním médiu…

Ach jo, proč kolem sebe tak rádi metáme čísly, která si cucáme z prstu? A abych se vrátil na začátek – když tohle produkují vysoce prestižní organizace, můžeme se pak divit, že absolventské práce plné totálních nesmyslů se na řadě „novoškol“ staly v podstatě normou?

(c) MUDr. Ondřej Franěk, www.zachrannasluzba.cz